Bas: “Die uitgestoken hand is zo belangrijk”
Bij Quiet vinden we het belangrijk om samen te werken met andere organisaties die zich, net als wij, inzetten voor mensen die in armoede leven. Door samen te werken bereiken we veel mooie dingen.
Op onze socials laten we dat zien met ‘Partner in het zonnetje!’ Elke maand zetten we een partner in de spotlight waar we supertrots op zijn.
Bas is ervaringsdeskundige armoede en schulden 
Deze keer zetten we Bas Vissers in het zonnetje. Bas werkt als ervaringsdeskundige bij Hulp bij Geldzaken van Bindkracht10. Op verschillende manieren komen we Bas tegen bij Quiet. Misschien
heb je hem gezien als gastspreker op ons minisymposium tijdens Wereldarmoededag? Of bij de inloop, waar hij soms aanschuift om te praten met onze members. En ook voor komend jaar zijn we alweer samen plannen aan het maken.
Ervaringsdeskundige betekent dat je door eigen ervaring deskundig bent geworden op een bepaaldonderwerp en dit inzet om anderen verder te helpen. Dat kan zijn voor professionals en organisaties, maar ook door mensen persoonlijk te ondersteunen in hun situatie. Bas is ervaringsdeskundige op het gebied van armoede en schulden.
Zijn verhaal begint al vroeg.
“Ik deed alles alleen”
Bas vertelt: “Als kind heb ik niet geleerd om met mijn emoties om te gaan. Ik was onzeker, had een negatief zelfbeeld en legde de lat voor mezelf heel hoog.”
Vanaf zijn tienerjaren liep Bas steeds vaker vast. Hij trok zich terug, kreeg psychische klachten en het lukte hem niet om een studie af te maken. “Ik wist niet wat bij me paste. Maar ik wilde alles zelf doen. Hulp vragen kwam niet in me op.”
Toen hij de kans kreeg om samen met een vriend een kroeg over te nemen leek dat een nieuwe start. “Drie jaar lang werkte ik 60 tot 80 uur per week. Ondertussen ging het steeds slechter met me, maar ik praatte er met niemand over.”
Tot het niet meer ging. “Bij een moeilijke klant barstte de bom. Ik was op.”
Hij stopte met de zaak. Wat bleef, waren flinke schulden.
Bas zocht hulp voor zijn depressie. Er volgden diagnoses en behandelingen, maar echt geholpen voelde hij zich niet. “En de hulp richtte zich alleen op mijn psychische problemen. Mijn schulden moest ik zelf oplossen.”
Dat probeerde hij dan ook te doen. Meerdere keren vroeg hij een schuldregeling aan bij de gemeente. Steeds werd hij afgewezen. “Er waren telkens andere regels. Ik voelde me niet gehoorden niet vertrouwd.”
Bas trok zich steeds verder terug en leefde als een kluizenaar.
“Geen patiënt of cliënt, maar gewoon Bas”
Tien jaar geleden kreeg zijn leven een positieve wending. Bas kwam terecht bij Ixta Noa, een organisatie voor en door mensen met een psychische kwetsbaarheid. Het was een plek waar hij zich veilig voelde. “Daar voelde ik me geen patiënt of cliënt, maar gewoon Bas. Het was een soort huiskamer. Met eerlijke gesprekken en een positieve sfeer.” Langzaam kwam er weer beweging. “Ik kreeg weer contact met mensen, mijn zelfvertrouwen groeide. En ik merkte: ik kan ook iets voor een ander betekenen.”
Hij begon met kleine dingen, zoals koken voor anderen.
Na zeven mislukte pogingen om een schuldregeling te krijgen gebeurde er iets onverwachts. Door een verandering in gemeentegrenzen viel Bas ineens onder een andere gemeente. Daar werd zijn aanvraag wél goedgekeurd. “Dat gaf rust. En voor het eerst ook echt perspectief: over drie jaar schuldenvrij.”
Bij Ixta Noa ontdekte Bas nieuwe kanten van zichzelf. Hij begon als vrijwilliger, volgde cursussen en groeide stap voor stap door. “Ik zag dat ik kwaliteiten had die ik kon inzetten voor anderen. Het maakte me trots om bij te dragen.” Langzaam ontstond er een nieuw pad: dat van ervaringsdeskundige. “Wat ik heb meegemaakt is een eenzame weg. En dat geldt voor veel mensen. Juist daarom is die uitgestoken hand zo belangrijk.”
Toen hij bij Bindkracht10 kon beginnen, voelde dat als een logische stap. Hier kon hij zich stadsbreed in gaan zetten. “Ervaringsdeskundigheid bij schulden en armoede zie je nog niet overal. Terwijl het juist daar zo waardevol is.”
En bij Bindkracht10 zijn er zelfs twee ervaringsdeskundigen op dit gebied. Hij werkt samen met Vinanda Mijdam.
“Je hoeft het niet alleen te doen”
Inmiddels is Bas schuldenvrij en niet meer onder bewind. “Ik heb nu een stevige basis: een huis, werk dat ertoe doet en mensen om me heen.” Maar hij weet ook dat het belangrijk blijft om goed voor
zichzelf te zorgen.
Wat hij vooral wil doorgeven: “Ik wil laten zien dat er uitzicht is. Regels en bureaucratie maken het vaak moeilijk en geven veel stress. De stappen zijn van diegene zelf, maar ik kan steun en vertrouwen geven om drempels te overwinnen.”
Ook richting hulpverleners denkt hij graag mee. “Ik ben een soort smeerolie in het systeem.”
Binnen Bindkracht10 heeft Bas een duidelijke opdracht: mensen bereiken die nog geen hulp hebben gezocht. “Trots en schaamte zijn een belangrijke reden waarom mensen niet om hulp vragen. Ik zie
ook mensen die jarenlang keihard werken om hun hoofd boven water te kunnen houden, die niet willen falen. Die hun vertrouwen kwijt zijn geraakt, bijvoorbeeld in vriendschap en de deur niet meer uitkomen.”
Het is een gevoel dat Bas kent. Hij hoopt meer mensen te bereiken met zijn boodschap. “Praat er eens over, je kunt alle vragen stellen. Ik kan met je meedenken en je hoeft het niet alleen te doen.”
Bindkracht10 en Quiet
Bindkracht 10 heeft een grote ervaring met hulp bij geldvragen. Ze kunnen antwoord geven over je administratie. Of helpen je inkomen op orde te krijgen. Ook kunnen ze je begeleiden bij het omgaan met je inkomen en uitgaven. Of samen je geldzorgen aanpakken.
Bas voelt zich ook verbonden met Quiet.
“Het is een plek waar mensen zich gezien voelen. Waar je niet de enige bent. Je zit met meerdere in hetzelfde schuitje en dat geeft troost. Bij de inloop zijn mensen blij dat je er bent. En het voelt gelijkwaardig. Als je alleen thuis zit en geen geld hebt is er geen ruimte om wat leuks te doen. Maar door Quiet krijg je dankzij de sponsors iets extra’s en je voelt dat het je van harte wordt gegund.”
Contact met Bas?
Bas kun je bereiken door te mailen naar bas.vissers@bindkracht10.nl of te bellen naar 06- 57415637.